Ferrite Inductor
Our product range includes a wide range of ferrite rod inductor, ferrite rod inductor 4x10 and 3x15 ferrite rod inductor.
Approx. Price: Rs 8 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 50 Piece |
| Current | 1A to 10A |
| Inductance Range | 1 uH to 100uH |
| Usage/Application | SMPS |
| Frequency | 50Hz |
| Country of Origin | Made in India |
| Inductor Type | Ferrite |
| Material | Copper |
We are dealling in Ferrite Rod Inducors. Different models are available at us. To grab tehm at the best prices, contact s. We have Inductors from 1A To 10A
1 uH To 100uH
Additional Information:
- Production Capacity: 10000
Ferrite Rod Inductor 4x10
Approx. Price: Rs 4 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 500 Piece |
| Current | 1mA to 5A |
| Inductor Type | DIP |
| Inductance Range | 1 to 10mH |
| Usage/Application | SMPS |
| Color | Silver |
| Frequency | 50Hz |
| Material | Copper |
We as a team are dealing in Ferrite Rod Inductors. to get these Indusctors at the best prices, contact us.
Additional Information:
- Production Capacity: 20000
3X15 Ferrite Rod Inductor
Approx. Price: Rs 4 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 500 Piece |
| Current | 1mA to 5A |
| Inductor Type | DIP |
| Inductance Range | 1 to 10mH |
| Color | silver |
| Usage/Application | SMPS |
| Frequency | 50Hz |
| Material | Copper |
Ferrite Rod Inductor are available at us in different models and dimensions. To get the best ones at the best prices, contact us.
Additional Information:
- Production Capacity: 10000
- Delivery Time: 4-5