Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1000 Piece |
| Power | 0.1 kVA |
| Input Voltage | DC |
| Type | Flyback |
| Current | 1 amp |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1000 Piece |
| Current Rating | 1 A |
| Core Material | Ferrite |
| Ballast Type | Electronic Ballast |
| Power | 18W |
| Current | 0.15A |
| DC Resistance | 0.15 Ohm to 6Ohm |
| Packaging Type | Box |
| Phase | Single Phase |
| Voltage | 240V |
| Usage/Application | Power Ciruits |
| Mounting Type | Through-Hole |
| Maximum Operating Temperature | +80degree |
| Frequency | 50Hz |
| Material | Ferrite |
| Features | Vertical /Horizontal |
These low-cost, high-performance chokes are designed to eliminate line conducted common mode noise. The UU9.8 and UU10.5 families are ideal for signal line applications; the others can be used in switching power supplies and power supply circuits. All provide significant attenuation of common mode noise across a broad range of frequencies. For height - restricted applications, the UU9.8 filters are available in a horizontal configuration, which reduces their height to under 13 mm.
Additional Information: