Toroidal Inductor
Providing you the best range of 50mh, t16 toroid inductor, ee10 transformer / ee10 inductor and toroid core inductor with effective & timely delivery.
50mH, T16 Toroid Inductor
Approx. Price: Rs 15 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1000 Piece |
| Current Rating | 2 A |
| Core Material | Ferrite |
| Current | 2 A |
| Material | Ferrite |
| Winding Type | Single |
| Inductor Type | DIP |
| Inductance Range | 50mH |
| Packaging Type | Box |
50mH 2A High Current High Inductance Toroidal DIP Inductor. It is an insulated coil that is a wire woung on a ring-shaped form that is made of different material iron powder,ferrite core ,sendust core.
Specification as follows:
Core :T16
Inductance Value:50mH,+/-10%
Current Rating:2A
Operating Frequency: 10kHz
Additional Information:
- Item Code: 50mHT16
- Production Capacity: 10000
- Delivery Time: 8Days
Approx. Price: Rs 4 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10000 Piece |
| Current | 2 A |
| Inductor Type | DIP |
| Material | Copper |
| Inductance Range | 1.5 ~ 2.1mH |
| Brand | SYT |
| Power | 9W max |
| Usage/Application | LED,CFL Lighting |
| Color | Yellow |
| Frequency | High Frequency |
| Packaging Type | Box Packing |
| Product Code | EE10 |
| Country of Origin | Made in India |
Pin connection : 1-3Used for 5 watt ,7 watt and 9 watt led bulb driverAs per the needs and requirements of our clients, we are involved in providing EE10 Inductor.
Note:Our products are customized as per customer requirements.Prices are variable as per requirement.
Additional Information:
- Item Code: Inductor
- Production Capacity: 15000
- Delivery Time: 10 Days
- Packaging Details: Carton
Approx. Price: Rs 30 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 50 Piece |
| Current | upto 5A |
| Material | Copper |
| Inductor Type | DIP |
| Inductance Range | 10-1000 micro Henry |
| Power | upto 250W |
| Usage/Application | SMPS Supply |
| Country of Origin | Made in India |
a passive electronic component that uses a magnetic core in the shape of a ring or donut to store electric charge and resist changes in current flow: